TRABZONSPOR TARİHİNE KISA BİR BAKIŞ

TRABZONSPOR OYUNCU KADROSU

TRABZONSPOR TARİHİ

TRABZONSPOR TARİHİ
TRABZONSPOR TARİHİ

Trabzonspor klubü ismini Karadeniz bölgesinde bulunan Trabzon ilinden almıştır. Resmi Trabzonspor kuruluş tarihi 2 Ağustos 1967 yılıdır. Takımın tarihi ile alakalı çalışmalar göstermiştir ki takımın geçmişi resmi kuruluşundan daha eskilere dayanmaktadır.

20. yüzyıl döneminde Trabzon’da 12 ayrı ülkenin konsolosluğu bulunmaktaydı. Dolayısı ile yabancı kesimin de yaşadığı bu ilde yine yabancılar tarafından spor faaliyetleri başlatılmıştı. Elbette bu durum dinamik Trabzon’lu gençlerin oldukça ilgisini çekmeye başlamıştı.

Bunun akabinde 1911 yılında Trabzon’da İdmanyurdu adını taşıyan takım kuruldu. Bu takım Türkler tarafından kurulmuş ilk takım ünvanına sahiptir. Ancak o dönemlere denk gelen savaş nedeni ile takımın ömrü kısa sürmüştür.

İlin ileri gelen ve güçlü ailelerinin desteği ile daha sonra kurulan İdmangücü, İdmanocağı ve necmiati takımları kuruldu. Böylece biliniyor ki Trabzonspor o bölgenin yarım asırlık köklü spor geçmişini devralarak 1967 yılında Trabzonspor’un kurulmasına vesile olmuştur.

Takım kurucuları resmi olarak 20 kişiden oluşmaktadır.  Bu isimlerin başlıcaları Ahmet Yıldırım, Ali Osman Ulusoy, Avni Yurdagül, Bahri Cervatoğlu, E. Sabri Uğurbaş, Hasan Ataç, İlhan Kazancıoğlu, Mahmut Celal Danış, Nihat Karanis, Nihat Özgür, Nizamettin Algan’dır.

Takımın kuruluşunda ilk çıkan sorun armada kullanılacak renk ile alakalı idi yapılan tüm toplantıların neticesinde açık mavi ve koyu bordo seçilerek sonunda bir karar verilmişti.

Trabzonspor Futbol İle Mücadelede Nasıl Bir Yer Edinmiştir?

TRABZONSPOR FUTBOL MÜCADELESİ TRABZONSPOR FUTBOL MÜCADELESİ

Kulübün kurulması sonrasında taraftarları ilk rahatsız eden durumlardan birisi de takımın 2. Ligde yer almasıydı. Ülke çapında futbol hususunda çok daha eski bir geçmişi olması ve önderlik etmiş bir takım olmasına rağmen 2. Ligde bulunuyor olması elbette haklı olarak taraftarları rahatsız ediyordu. Üstelik köklü ve güçlü bir kurucu ekibine sahipti ve çok daha fazlasını hak ediyordu.

1973-1974 sezonunda yeni bir anlayış olarak benimsenen transfer mantığı ile takım Trabzonlu futbolcuları kulübe dahil ederek güçlü bir Trabzonspor yönetim kadrosu oluşturmuştur ve hemen akabinde birinci lige çıkan takım Kıbrıs’ta düzenlenen Barış Kupasını göğüslemiştir.

TRABZONSPOR OYUNCU KADROSU
TRABZONSPOR OYUNCU KADROSU

Trabzonspor sadece bir futbol takımı değildi. O kadar çok şeyi temsil ediyordu ki resmen Karadeniz bölgesinin sembollerinden biri haline geldi. Bu görevinde bilincinde olan takım her ne kadar başarı ile birlikte başarısızlıklar yaşamış olsa da duruşundaki ihtişamdan hiçbir şey yitirmeden hala ülkenin önde gelen spor kulüplerinden biri olmayı başarmıştır.

Trabzonspor’un Kuruluşu aksamalar ve kararsızlıklar ile başlamış, hak ettiği lige geçebilmek için çok mücadele vermiştir. En nihayetinde hak ettiği dereceleri tam anlamı ile alamamış olsalar da önemli kupaları kimi zaman üstü üste kimi zamanda uzun yıllar sonrasında kupa koleksiyonlarına kazandırmışlardır.

Oldukça tutkulu ve sadık taraftarları bulunmaktadır. zaten kuruluşuna önderlik eden o dönemin güçlü aileleri de yıllar boyu destekçi olmaya ve bu takımı yükseltmeye devam etmişlerdir. Hatta http://www.epistemelinks.com/ canlı bahis sitesi de sponsorluk teklifinde bulunmuş ancak taraftar sayesinde reddedilmiştir.